sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPapież prosi nowego prefekta DDF o strzeżenie wiary w niespotykanym kontekście dla...

Papież prosi nowego prefekta DDF o strzeżenie wiary w niespotykanym kontekście dla ludzkości

Papież Franciszek napisał list do arcybiskupa Víctora Manuela Fernándeza, który zastąpił kardynała Luisa Francisco Ladarię Ferrera na stanowisku prefekta Dikasterii ds. Doktryny Wiary. Papież poprosił go o promowanie przekazu wiary w służbie ewangelizacji.

Zadanie o wielkiej wartości

W swoim liście do nowego prefekta Dikasterii ds. Wiary (DDF), Papież Franciszek powierzył mu zadanie, które uważa za bardzo cenne. Jego głównym celem, jak napisał, jest strzeżenie nauki płynącej z wiary, aby dać powód do naszej nadziei, ale nie jako wrogowie, którzy wskazują i potępiają.

Nowe przywództwo

Arcybiskup, który został mianowany na prefekta DDF w sobotę, 1 lipca, będzie również pełnił funkcję przewodniczącego Papieskiej Komisji Biblijnej. Argentyński arcybiskup Fernández, dotychczas arcybiskup La Plata (Argentyna), rozpocznie swoje obowiązki w połowie września 2023 roku.

Ochrona małoletnich

Papież podkreślił utworzenie specjalnej sekcji w Stolicy Apostolskiej poświęconej ochronie małoletnich i poprosił nowego prefekta o osobiste i bezpośrednie zobowiązanie do głównego celu Dikasterii, którym jest “strzeżenie wiary”.

Niespotykany kontekst dla ludzkości

Zachęcił do odnowionej proklamacji przesłania Ewangelii i wezwał Dikasterię do stania się narzędziem ewangelizacji, pomagając Kościołowi wejść w rozmowę z ludźmi świata w kontekście, który jest niespotykany w historii ludzkości.

Teologia nie biurkowa

Święty Ojciec wezwał do teologów, którzy nie zadowalają się “biurkową teologią” lub zimną i twardą logiką, która stara się dominować nad wszystkim. Potrzebujemy teologii, która będzie uważna na fundamentalne kryterium, które uważa za “niewystarczające” każde teologiczne pojęcie, które ostatecznie podważa wszechmoc Boga i, w szczególności, Jego miłosierdzie.

Na zakończenie, Papież Franciszek zaprosił arcybiskupa Fernándeza, aby zawsze dbał o to, aby dokumenty jego Dikasterii, i innych, miały odpowiednie teologiczne wsparcie, były zgodne z bogatym humusem wiecznej nauki Kościoła i jednocześnie akceptowały najnowsze Magisterium.

Papież poprosił nowego prefekta, aby zachęcał do proklamacji, która koncentruje się na tym, co najważniejsze, co najpiękniejsze, co największe, co najbardziej atrakcyjne i jednocześnie najbardziej konieczne, i ostrzegł go przed przysłanianiem kwestii centralnych przez te drugorzędne.

Papież Franciszek zwrócił się z zaproszeniem do arcybiskupa Fernándeza, aby zawsze dbał o to, aby dokumenty jego Dikasterii, i innych, miały odpowiednie teologiczne wsparcie, były zgodne z bogatym humusem wiecznej nauki Kościoła i jednocześnie akceptowały najnowsze Magisterium.

Podobne wiadomości

Popularne tematy