wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek wzywa do pokojowego rozwiązania w Nagorno Karabakh

Papież Franciszek wzywa do pokojowego rozwiązania w Nagorno Karabakh

Papież Franciszek apeluje do krajów, aby wyciszyły swoje bronie i szukały pokojowych rozwiązań w Nagorno Karabakh, gdy napięcia wzrastają w regionie Południowego Kaukazu.

Apel Papieża do wiernych

Podczas swojej środowej audiencji ogólnej skierowanej do pielgrzymów włoskojęzycznych, Papież wyraził swoje zaniepokojenie kryzysem humanitarnym w regionie Południowego Kaukazu. “Wczoraj usłyszałem niepokojące wieści z Nagorno Karabakh, w Południowym Kaukazie, gdzie już krytyczna sytuacja humanitarna jest teraz pogarszana przez dodatkowe zbrojne starcia,” powiedział Papież. 

Następnie wezwał zaangażowane strony do zaprzestania wrogości i poszukiwania pokojowych rozwiązań kryzysu. “Zwracam się ponownie z apelem do wszystkich zaangażowanych stron i do społeczności międzynarodowej,” powiedział Papież Franciszek, “aby przestali używać broni i dokładali wszelkich starań, aby znaleźć pokojowe rozwiązania dla dobra ludzi i szacunku dla ludzkiej godności.”

Sytuacja w Nagorno Karabakh

Azerbejdżan rozpoczął operację wojskową w Nagorno Karabakh we wtorek. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu ogłosiło operację wojskową, opisując ją jako działanie “antyterrorystyczne” przeciwko trwającym atakom sił ormiańskich i po tym, jak kilku cywilów azerbejdżańskich i policjantów zginęło w wyniku eksplozji miny w ostatnich dniach.

Według różnych mediów, armia azerbejdżańska już zbombardowała Stepanakert, główne miasto, które jest pod kontrolą ormiańską, oraz inne pozycje ormiańskie. Władze ormiańskie zgłosiły dwie ofiary cywilne, w tym dziecko, oraz 23 rannych. Władze azerbejdżańskie zgłosiły śmierć obywatela w Shusha, ważnym mieście w regionie, po ataku artyleryjskim.

Inne ważne wydarzenia

Podczas swojej audiencji ogólnej Papież Franciszek wspomniał również o “męczenniczej Ukrainie” i wyraził swoje modlitwy za byłego Prezydenta Republiki Włoskiej, Prezydenta Giorgio Napolitano, który jest poważnie chory.

Podobne wiadomości

Popularne tematy