wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek wita Catholicosa Baseliosa Marthoma Mathewsa III w wspólnej podróży wiary

Papież Franciszek wita Catholicosa Baseliosa Marthoma Mathewsa III w wspólnej podróży wiary

Wizyta w Watykanie

Papież Franciszek serdecznie przyjął Jego Świątobliwość Baseliosa Marthoma Mathewsa III, Catholicosa Wschodu i Malankarskiego Metropolitę Malankarskiego Kościoła Prawosławnego Syryjskiego 11 września 2023 roku podczas wizyty w Watykanie.

Historia i więzi

W swoim przemówieniu Papież Franciszek wyraził wdzięczność za rosnące więzi od czasu Drugiego Soboru Watykańskiego i podkreślił historyczne wizyty i spotkania między ich odpowiednimi poprzednikami. “Pozwólcie mi powiedzieć, Wasza Świątobliwość, że jesteście tutaj jak w domu, jako ukochany i długo oczekiwany Brat,” powiedział Papież Franciszek.

Starożytna wiara

Uznał starożytną wiarę Malankarskiego Kościoła Prawosławnego Syryjskiego, odnosząc jej początki do Apostoła Tomasza, i podkreślił wspólną wiarę w Jezusa jako Pana i Boga, wyrażając nadzieję na jedność w miarę zbliżania się 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.

Zgoda i jedność

Papież Franciszek również dostrzegł rany spowodowane historycznymi podziałami wśród chrześcijan i potrzebę ich leczenia razem. Zachęcał do modlitwy, miłości i dialogu jako środków zbliżenia ich do siebie.

Historyczne porozumienie

Następnie Ojciec Święty wspomniał o historycznym porozumieniu Christologicznym Wspólnej Międzynarodowej Komisji, podkreślając, że różnice w terminologii nie powinny dzielić podczas głoszenia Chrystusa.

Wkład w synodalność

Papież Franciszek podkreślił znaczenie synodalności i wkład doświadczenia synodalnego Malankarskiego Kościoła Prawosławnego w proces synodalny Kościoła katolickiego.

Papież zakończył, wzywając do wstawiennictwa Świętego Tomasza Apostoła za jedność i świadectwo, łącząc to z przejściem Świętego Tomasza z niewiary do wiary po zobaczeniu ran Jezusa.

Podobne wiadomości

Popularne tematy