W świetle nowych informacji dotyczących oskarżeń wobec byłego jezuity, Fr. Marko Rupnika, Papież Franciszek podjął decyzję o zniesieniu przedawnienia w tej sprawie, aby umożliwić przeprowadzenie procedury kanonicznej.
Kontekst sprawy
Papież Franciszek poprosił Dikasterię ds. Doktryny Wiary o przegląd sprawy byłego jezuity i artysty, Fr. Marko Rupnika. Rupnik został oskarżony o nadużycia psychiczne i seksualne przez niektóre konsekrowane kobiety, z którymi współpracował. W czerwcu został wydalony z Towarzystwa Jezusowego.
Oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej
We wrześniu, Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich zwróciła uwagę Papieża na poważne problemy związane z postępowaniem w sprawie Fr. Marko Rupnika oraz brakiem wsparcia dla ofiar. W odpowiedzi na to, Papież poprosił Dikasterię ds. Doktryny Wiary o przegląd sprawy i postanowił znosić przedawnienie, aby umożliwić przeprowadzenie procesu.
Reakcja Papieża na sytuację
„Papież jest głęboko przekonany, że jeśli jest jedna rzecz, której Kościół musi się nauczyć z Synodu, to słuchać uważnie i z współczuciem tych, którzy cierpią, zwłaszcza tych, którzy czują się wykluczeni z Kościoła,” – głosi oświadczenie.
Komisja ds. Ochrony Nieletnich wita decyzję
Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich wydała oświadczenie, w którym przywitała decyzję Papieża. „W miarę zbliżania się końca Synodu powtarzamy ważną rolę, jaką kultura ochrony powinna odgrywać w każdej teologii służby, przywództwa czy kultu. Głównym celem mandatu Kościoła jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, ochrona narażonych na niebezpieczeństwo i prowadzenie ich do pełni życia znanej z obietnic Bożych,” – głosi oświadczenie Komisji.