piątek, 31 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek odwiedzi Marsylię we wrześniu

Papież Franciszek odwiedzi Marsylię we wrześniu

44. zagraniczna podróż apostolska Papieża

Papież Franciszek uda się we wrześniu na dwudniową wizytę do południowej francuskiej Marsylii, aby zakończyć “Spotkania Śródziemnomorskie” (Rencontres Méditerranéennes), które zgromadzą biskupów i młodzież z basenu Morza Śródziemnego w dniach 17-24 września. Wizyta ta będzie 44. zagraniczną podróżą apostolską Papieża.

Program wizyty

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w sobotę, 29 lipca, Papież Franciszek wyruszy z lotniska Fiumicino w Rzymie we wczesnym popołudniem piątku, 22 września, docierając na Międzynarodowe Lotnisko w Marsylii o 16:15. Tam powita go prezydent Republiki Emmanuel Macron.

O 17:15 przewodniczyć będzie modlitwie maryjnej z duchowieństwem diecezjalnym w Bazylice “Notre Dame de la Garde”, po czym nastąpi moment refleksji z liderami religijnymi w pobliżu Pomnika poświęconego marynarzom i migrantom zaginionym na morzu.

Sobota, 23 września, rozpocznie się o 8:45 prywatnym spotkaniem z osobami doświadczającymi trudności ekonomicznych w rezydencji arcybiskupa.

Pierwsza wizyta Papieża w Marsylii od czasów Klemensa VII w 1533 roku

Marsylia jest drugim francuskim miastem, które odwiedził Papież Franciszek podczas swojego pontyfikatu. 25 listopada 2014 roku odbył jednodniową wizytę w Strasburgu, na północnym wschodzie Francji, aby przemówić do Parlamentu Europejskiego i Rady Europy.

Spotkania Śródziemnomorskie

Spotkania Śródziemnomorskie są organizowane i goszczone przez Archidiecezję Marsylii na polecenie jej arcybiskupa, kardynała Jean-Marca Avelina, po spotkaniach “Morze Śródziemne, granica pokoju” odbywających się w 2020 i 2022 roku w miastach Bari i Florencja.

Kontynuacja “pielgrzymki śródziemnomorskiej” Papieża Franciszka

Komentując planowaną wizytę papieską, kardynał Avelin powiedział Vatican News, że przybywając do Marsylii, Papież Franciszek kontynuuje “pielgrzymkę śródziemnomorską”, którą rozpoczął w Lampedusie w lipcu 2013 roku, a następnie kontynuował swoje podróże apostolskie do wielu miast śródziemnomorskich, w tym Jerozolimy, Cypru, Rabatu, Malty, Tirany, Sarajewa, Kairu i innych.

Wiadomość nadziei

W tych wizytach Papież przyniósł wiadomość nadziei i wielokrotnie apelował o to, aby Morze Śródziemne nie było “cmentarzem”, ale miejscem spotkań, dialogu i wzajemnego przyjęcia. “Jako Pasterz Kościoła Powszechnego, ale także jako Biskup Rzymu, Papież pokazuje swoją szczególną uwagę dla ludów Morza Śródziemnego”, powiedział kardynał Avelin. “Przybywa do Marsylii, aby zwrócić naszą uwagę na Morze Śródziemne, wyzwania, które musi stawić czoła, zasoby, które posiada, i misję, która należy do uczniów Chrystusa w tym regionie świata”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy