sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek i nieskończone zobowiązanie do Praw Człowieka

Papież Franciszek i nieskończone zobowiązanie do Praw Człowieka

W niedzielę, podczas modlitwy Anioł Pański, Papież Franciszek uczcił 75. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Zwrócił uwagę na ciągłą potrzebę obrony praw człowieka, podkreślając, że “zobowiązanie do praw człowieka nigdy się nie kończy!”

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka – 75 lat później

Papież Franciszek nazwał Deklarację “planem mistrzowskim”, zauważając, że mimo wielu podjętych kroków, nadal pozostaje wiele do zrobienia. Wskazał również na momenty, gdy świat cofał się w tej kwestii. Jego słowa podkreślają, że walka o prawa człowieka to proces ciągły i dynamiczny.

Nadzieje na pokój w Południowym Kaukazie

Papież wyraził radość z uwolnienia jeńców armeńskich i azerskich, podkreślając to jako pozytywny znak dla pokoju w regionie Południowego Kaukazu. Zachęcał oba narody, wraz z ich liderami, do jak najszybszego zawarcia traktatu pokojowego.

Konkretne kroki ku pokojowi

Franciszek wezwał do modlitwy za wszystkie narody cierpiące z powodu wojen, zastanawiając się, czy jesteśmy zdolni, z pomocą Boga, do podjęcia konkretnych kroków w kierunku pokoju. Przyznał, że rozwiązanie konfliktów o głębokich korzeniach historycznych jest trudne, ale zachęcał do naśladowania tych, którzy mądrze i cierpliwie pracowali na rzecz pokojowego współistnienia.

Obrona praw człowieka w strefach wojennych

Papież powrócił do kwestii praw człowieka, wzywając do ochrony cywilów, szpitali i miejsc kultu, uwolnienia zakładników oraz zapewnienia pomocy humanitarnej w obszarach konfliktów. Szczególnie wspomniał o Ukrainie, Palestynie i Izraelu.

Modlitwa o dobre wyniki Konferencji COP28

Na zakończenie, w kontekście trwającej w Dubaju Konferencji COP28 na temat zmian klimatycznych, Papież Franciszek poprosił o modlitwę za dobry wynik dla opieki nad wspólnym domem i ochrony populacji.

Papież Franciszek, poprzez swoje słowa i działania, nieustannie przypomina światu o znaczeniu i ciągłej aktualności praw człowieka. Jego przesłanie jest jasne: obrona praw człowieka to zadanie, które nigdy się nie kończy, a każdy krok, mały czy duży, ma znaczenie w dążeniu do bardziej sprawiedliwego i pokojowego świata.

Podobne wiadomości

Popularne tematy