piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek apeluje o jedność wśród wiernych Syro-Malabarskich

Papież Franciszek apeluje o jedność wśród wiernych Syro-Malabarskich

W swoim przesłaniu wideo do Syro-Malabarskiej Archidiecezji Ernakulam-Angamaly, Papież Franciszek wyraził swoje zaniepokojenie dotyczące trwających sporów liturgicznych. Syro-Malabarski Kościół, będący drugim co do wielkości wschodnim kościołem w unii z Rzymem, od dłuższego czasu boryka się z wewnętrznymi konfliktami dotyczącymi sposobu celebrowania Eucharystii.

Apel Papieża o jedność

Papież Franciszek, zwracając się do wiernych, podkreślił konieczność przestrzegania decyzji Świętego Synodu, aby uniknąć ryzyka zostania uznanych za poza wspólnotą z Kościołem. W swoim przesłaniu, Papież zauważył, że niektóre opozycje mogą mieć podłoże świeckie, niezwiązane bezpośrednio z liturgią. Podkreślił znaczenie pozostania w jedności z Kościołem Katolickim, apelując do duchowieństwa o przestrzeganie obietnic złożonych podczas święceń.

Konsekwencje braku zgodności

Papież Franciszek ostrzegł, że niezastosowanie się do decyzji Synodu może prowadzić do sankcji kościelnych. Podkreślił, że nie chce dochodzić do takiej sytuacji, ale konieczne jest zachowanie jedności i wspólnoty z Kościołem. Wzywał wiernych i duchownych do świętowania Qurbany, czyli Eucharystii, zgodnie z wytycznymi Synodu, oraz do wspominania Arcybiskupa Wielkiego w swoich liturgiach.

Zakończenie i apel o przebaczenie

Na zakończenie swojego przesłania, Papież Franciszek wezwał wiernych Archidiecezji do nie raniącego Ciała Chrystusa, którym jest Kościół. Zachęcał do przebaczenia wszelkich krzywd i podkreślał, że Eucharystia powinna być modelem ich jedności. “Nie rozbijajcie Ciała Chrystusa, które jest Kościołem, aby nie spożywać i nie pić na siebie wyroku” – zakończył Papież.

Podobne wiadomości

Popularne tematy