piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież do Europejskich Rabinów: dialog jest kluczem do pokoju

Papież do Europejskich Rabinów: dialog jest kluczem do pokoju

Spotkanie z delegacją Konferencji Europejskich Rabinów

Spotykając się z delegacją Konferencji Europejskich Rabinów, Papież Franciszek podkreślił kluczowe znaczenie dialogu żydowsko-chrześcijańskiego w doprowadzeniu do pokoju i sprawiedliwości w Ziemi Świętej. Potępił również odrodzenie się antysemityzmu w różnych częściach świata.

Słowa Papieża o pokoju

“Nie broń, nie terroryzm, nie wojna, ale współczucie, sprawiedliwość i dialog są odpowiednimi środkami do budowy pokoju.” – z tymi słowami Papież Franciszek ponownie wezwał w poniedziałek do pokoju w Ziemi Świętej.

Nieobecność Papieża podczas przemówienia

Papież przekazał swoje przygotowane uwagi członkom delegacji, mówiąc, że nie czuje się na siłach, by je czytać. Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, poinformował później dziennikarzy, że Papież ma lekki katar i napięty harmonogram spotkań w poniedziałek.

Troska o odrodzenie się antysemityzmu

W swoim przygotowanym przemówieniu do Rabinów, Papież Franciszek wyraził również swoje zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się antysemickich demonstracji na świecie w wyniku konfliktu, które, jak powiedział, “stanowczo” potępia.

Powołanie wierzących do dialogu

Wierzący muszą być “świadkami dialogu”, podkreślił Papież. Rzeczywiście, powiedział, że ludzkość jest nie tylko zdolna do dialogu, ale sama w sobie jest dialogiem.

Znaczenie judaizmu dla chrześcijan

Odwołując się konkretnie do dialogu żydowsko-chrześcijańskiego, Papież Franciszek przypomniał, że relacje z judaizmem są szczególnie ważne dla chrześcijan, ponieważ “dzielą żydowskie korzenie”.

Zakończenie przemówienia Papieża

Zakończając swoje przemówienie, Papież Franciszek potwierdził, że Żydzi i chrześcijanie są “związani ze sobą przed jednym Bogiem” i są wezwani “do dawania świadectwa Jego Słowu” poprzez swój dialog i “Jego pokoju” poprzez swoje działania.

Podobne wiadomości

Popularne tematy