wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież apeluje o dialog między Azerbejdżanem a Armenią

Papież apeluje o dialog między Azerbejdżanem a Armenią

Papież Franciszek zwrócił się do społeczności międzynarodowej z apelem o wsparcie mediacji między Azerbejdżanem a Armenią, gdy dziesiątki tysięcy Ormian uciekają z kontestowanego enklawy Nagorno-Karabach. Modli się również za ofiary ogromnej eksplozji w mieście Stepanakert.

Dramatyczna sytuacja w Nagorno-Karabach

Papież Franciszek wyraził swoje zaniepokojenie dramatyczną sytuacją przesiedlonych Ormian w Nagorno-Karabach w ostatnich dniach i ponownie wezwał do politycznej mediacji między Azerbejdżanem a Armenią. Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański powiedział: “Odnowię mój apel o dialog między Azerbejdżanem a Armenią, mając nadzieję, że rozmowy między stronami, przy wsparciu społeczności międzynarodowej, przyczynią się do trwałego porozumienia, które zakończy kryzys humanitarny.”

Ofensywa Azerbejdżanu i exodus Ormian

Błyskawiczna ofensywa przeprowadzona w zeszłym tygodniu przez Azerbejdżan w kontestowanym enklawie Nagorno-Karabach doprowadziła do exodusu ormiańskich mieszkańców z tego obszaru po tym, jak Baku nakazało ormiańskim bojownikom regionu rozbrojenie się, a konfliktujące przywództwa podpisały porozumienie o zawieszeniu broni.

Blokada Lachin Corridor

W grudniu 2022 roku Azerbejdżan zablokował Lachin Corridor, jedyną drogę łączącą Nagorno-Karabach z Armenią, oskarżając ormiański rząd o nielegalne dostawy broni do sił “separatystycznych” regionu.

Modlitwy za ofiary eksplozji w Stepanakert

Papież Franciszek powiedział również, że modli się za ofiary tragicznego wypadku w mieście Stepanakert, które pełni funkcję de facto stolicy Ormian w Nagorno-Karabach. “Zapewniam was o moich modlitwach za ofiary eksplozji w magazynie paliwa w pobliżu miasta Stepanakert,” powiedział. Co najmniej 170 osób zginęło w eksplozji, a szpitale mają trudności z leczeniem 290 osób rannych w wyniku eksplozji, po tym jak blokada w grudniu pozbawiła je znaczących zapasów medycznych. Niektórzy z rannych zostali już ewakuowani ormiańskimi śmigłowcami.

Nie jest jeszcze jasne, co spowodowało eksplozję wieczorem 25 września.

Podobne wiadomości

Popularne tematy