sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaReligiaOdkrycie dokumentów na ochronę Żydów przez Kościół podczas prześladowań nazistowskich

Odkrycie dokumentów na ochronę Żydów przez Kościół podczas prześladowań nazistowskich

Instytut Biblijny Papieski ogłosił odkrycie dokumentów zawierających nazwiska osób, głównie Żydów, które znalazły schronienie w katolickich instytucjach podczas nazistowskiej okupacji Rzymu.

Historia odkrycia

Nowe odkrycie w Instytucie Biblijnym Papieskim (znane jako Biblicum) ujawnia, jak katolickie instytucje w Rzymie schroniły Żydów podczas nazistowskich prześladowań w latach 40. XX wieku. Nigdy wcześniej nie widziane dokumenty zostały odkryte w archiwach Biblicum jako część obszernych badań przeprowadzonych przez zespół historyków.

Co mówią dokumenty

“Lista 100 żeńskich i 55 męskich zgromadzeń religijnych, które oferowały gościnność, wraz z liczbą osób, które je przyjęły, została już opublikowana przez historyka Renzo de Felice w 1961 roku, ale pełna dokumentacja była uważana za zaginioną”, według komunikatu prasowego. Jednak nowo odkryte dokumenty ujawniają historie ponad 4 300 osób, z których 3 600 zostało zidentyfikowanych z nazwiska.

Znaczenie odkrycia

To nowo odkryte źródło informacji znacząco wzbogaca nasze zrozumienie roli odgrywanej przez katolickie instytucje w ochronie żydowskich życiów w czasie ogromnego niebezpieczeństwa.

Wydarzenia w Rzymie

Podczas okupacji nazistowskiej w Rzymie, od września 1943 r. do wyzwolenia miasta w czerwcu 1944 r., społeczność żydowska doświadczyła okropnych prześladowań. Niestety, prawie 2 000 osób, w tym setki dzieci i młodzieży, z szacowanych 10 000 do 15 000 Żydów w Rzymie, zostało deportowanych i zabitych w tym mrocznym czasie.

Historycy zaangażowani w odkrycie

Badania nad tym monumentalnym odkryciem były wspólnym wysiłkiem wybitnych historyków, w tym Claudio Procaccia, Grazia Loparco, Paula Oberholzera i Iael Nidam-Orvieto.

Podobne wiadomości

Popularne tematy