Instytut Biblijny Papieski ogłosił odkrycie dokumentów zawierających nazwiska osób, głównie Żydów, które znalazły schronienie w katolickich instytucjach podczas nazistowskiej okupacji Rzymu.
Historia odkrycia
Nowe odkrycie w Instytucie Biblijnym Papieskim (znane jako Biblicum) ujawnia, jak katolickie instytucje w Rzymie schroniły Żydów podczas nazistowskich prześladowań w latach 40. XX wieku. Nigdy wcześniej nie widziane dokumenty zostały odkryte w archiwach Biblicum jako część obszernych badań przeprowadzonych przez zespół historyków.
Co mówią dokumenty
“Lista 100 żeńskich i 55 męskich zgromadzeń religijnych, które oferowały gościnność, wraz z liczbą osób, które je przyjęły, została już opublikowana przez historyka Renzo de Felice w 1961 roku, ale pełna dokumentacja była uważana za zaginioną”, według komunikatu prasowego. Jednak nowo odkryte dokumenty ujawniają historie ponad 4 300 osób, z których 3 600 zostało zidentyfikowanych z nazwiska.
Znaczenie odkrycia
To nowo odkryte źródło informacji znacząco wzbogaca nasze zrozumienie roli odgrywanej przez katolickie instytucje w ochronie żydowskich życiów w czasie ogromnego niebezpieczeństwa.
Wydarzenia w Rzymie
Podczas okupacji nazistowskiej w Rzymie, od września 1943 r. do wyzwolenia miasta w czerwcu 1944 r., społeczność żydowska doświadczyła okropnych prześladowań. Niestety, prawie 2 000 osób, w tym setki dzieci i młodzieży, z szacowanych 10 000 do 15 000 Żydów w Rzymie, zostało deportowanych i zabitych w tym mrocznym czasie.
Historycy zaangażowani w odkrycie
Badania nad tym monumentalnym odkryciem były wspólnym wysiłkiem wybitnych historyków, w tym Claudio Procaccia, Grazia Loparco, Paula Oberholzera i Iael Nidam-Orvieto.