piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaMianowanie Pizzaballi Kardynałem pokazuje powołanie Jerozolimy do dialogu

Mianowanie Pizzaballi Kardynałem pokazuje powołanie Jerozolimy do dialogu

Patriarcha Jerozolimy, mianowany kardynałem Pierbattista Pizzaballa, mówi o swoim niedawnym mianowaniu na kardynała przez papieża Franciszka, nazywając to uznaniem powołania Ziemi Świętej do uniwersalności i dialogu.

Kardynał-elekt Pierbattista Pizzaballa został zaskoczony w niedzielę, kiedy papież Franciszek ogłosił podczas modlitwy Anioł Pański, że uczyni łacińskiego patriarchę Jerozolimy kardynałem, wraz z 20 innymi przywódcami Kościoła z różnych części świata. Papież ogłosił zwykłe konsystorz dla kreacji kardynałów, które odbędzie się w Bazylice św. Piotra 30 września.

Jako łaciński patriarcha Jerozolimy od 24 października 2020 r., patriarcha Pizzaballa wyraził swoje zdumienie “wielkim zaskoczeniem”. Mówiąc do Andrei Tornielli, dyrektora redakcyjnego Vatican Media, kardynał-elekt powiedział, że interpretuje decyzję papieża o stworzeniu go kardynałem jako “znak uwagi Kościoła Rzymskiego wobec Matki Kościoła, Kościoła Jerozolimskiego”. Podkreślił powołanie swojego szczególnego Kościoła do promowania dialogu i jedności wśród Kościołów.

Kardynał-elekt Pizzaballa powiedział, że Kościół Jerozolimy ma “powołanie do uniwersalności, dialogu i spotkania” oraz specjalną misję “wezwania wszystkich chrześcijan i niechrześcijan do spotkania i pojednania”. Zakończył, mówiąc, że uważa decyzję papieża Franciszka za “zaproszenie do kontynuowania tej drogi”.

Mianowanie patriarchy następuje w obliczu zaostrzających się napięć w Ziemi Świętej, po niedawnej przemocy w Jeninie spowodowanej izraelską operacją wojskową. Tysiące Palestyńczyków uciekło z obozu dla uchodźców na północy Zachodniego Brzegu, a zgłoszono kilka ofiar.

Papież Franciszek wyraził ubolewanie z powodu przemocy podczas swojego niedzielnego Anioł Pański i wezwał do wznowienia dialogu i poszukiwania dróg prowadzących do pojednania i pokoju.

Kardynał-elekt Pierbattista Pizzaballa urodził się 21 kwietnia 1965 r. w Cologno al Serio, w regionie Bergamo we Włoszech. Złożył swoje uroczyste śluby w Zakonie Braci Mniejszych (OFM) w kościele św. Antoniego w Bolonii w wieku 24 lat i został wyświęcony na kapłana w następnym roku.

Biegły w języku włoskim, nowohebrajskim i angielskim, przyczynił się do hebrajskiego tłumaczenia Mszału Rzymskiego w 1995 roku i przetłumaczył różne teksty liturgiczne dla społeczności katolickich w Izraelu.

Od 2 lipca 1999 r. pełnił funkcję Kustosza Ziemi Świętej, a 24 października 2020 r. papież Franciszek mianował go łacińskim patriarchą Jerozolimy.

Podobne wiadomości

Popularne tematy