sobota, 13 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaMarsylia w oczekiwaniu na przyjazd Papieża Franciszka

Marsylia w oczekiwaniu na przyjazd Papieża Franciszka

Marsylia, miasto położone na południu Francji, z niecierpliwością oczekuje na dwudniową wizytę apostolską Papieża Franciszka. Wizyta ta ma na celu promowanie braterstwa w całym regionie Morza Śródziemnego.

Wizyta Papieża w Marsylii

W ten weekend Papież Franciszek odwiedzi Marsylię, aby uczestniczyć w zakończeniu Spotkań Śródziemnomorskich. Są to inicjatywy lub konferencje prowadzone przez Kościół, które odbywają się corocznie w różnych miastach krajów śródziemnomorskich. W tym roku w Marsylii zgromadziło się około 70 katolickich biskupów oraz 120 młodych ludzi w wieku od 20 do 35 lat z całego regionu. Wśród uczestników są również muzułmanie oraz przedstawiciele innych wyznań.

Cel wizyty

Dla Ojca Świętego wizyta ta stanowi okazję do promowania braterstwa w całym regionie Morza Śródziemnego. Zachęca ona przywódców religijnych do wytyczania własnej, unikalnej drogi w dążeniu do służby ludziom w tym tak bliskim sercu Papieża Franciszka regionie.

Wyzwania logistyczne

Papież Franciszek przybywa do Marsylii w trakcie trwania Pucharu Świata w Rugby 2023. Jest to intensywny tydzień dla miasta, tętniącego emocjami. Zespół Vatican News, który relacjonuje wizytę papieską, miał trudności z znalezieniem taksówki. Zastanawiano się, jak przebiegną równocześnie mecze rugby i wizyta Papieża. Kiedy w końcu udało się znaleźć taksówkę, kierowca podzielił się swoimi przemyśleniami na temat przyjazdu Papieża do miasta, mówiąc: “Wszyscy wierzymy w jednego Boga. Każdy, kto wierzy w Boga i pracuje nad pokojem w regionie Morza Śródziemnego, chcę go słuchać. Jestem zainteresowany tą wizytą.”

Różnorodność Marsylii

Dla kardynała Jean-Marca Aveline’a, arcybiskupa Marsylii, jednym z głównych punktów programu będzie Msza Święta, którą Papież Franciszek odprawi na stadionie Orange Vélodrome. Msza ta jest zaplanowana na sobotnie popołudnie, przed powrotem Papieża do Watykanu. Oczekuje się, że weźmie w niej udział ponad 50 000 osób. Jak powiedział kardynał Aveline, Msza ta “zgromadzi Marsylię we wszystkim jej bogactwie różnorodności”. Oczekuje się również obecności prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.

Historyczne tło

Ostatni raz Papież odwiedził Marsylię w 1533 roku, kiedy to Klemens VII z Florencji przybył do miasta, aby świętować małżeństwo. Pięć wieków później wizyta Papieża Franciszka już teraz wchodzi do historii.

Podobne wiadomości

Popularne tematy