wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligia"Laudate Deum" - nowe wezwanie Papieża Franciszka do działania na rzecz ochrony...

“Laudate Deum” – nowe wezwanie Papieża Franciszka do działania na rzecz ochrony środowiska

W obliczu nadchodzącej publikacji Apostolskiego Wezwania Papieża Franciszka, aktualizującego Encyklikę Laudato Si’, Biskup John Arnold, główny Biskup ds. Kwestii Środowiskowych Biskupów Anglii i Walii (CBCEW), wyraża przekonanie, że będzie to kolejne, naciskające wezwanie do natychmiastowego działania w celu rozwiązania obecnego kryzysu klimatycznego i środowiskowego.

“Laudate Deum” – nowy dokument na rzecz ochrony naszego wspólnego domu

4 października, w święto św. Franciszka z Asyżu, kończące coroczny Sezon Stworzenia, Papież Franciszek opublikuje “Laudate Deum” (“Chwalcie Boga”), nowy dokument mający na celu zaktualizowanie jego Encykliki ‘Laudato Si’ o trosce o nasz wspólny dom.

Brak postępów i rosnące zagrożenia

Biskup Arnold podkreśla, że mimo upływu ośmiu lat i kilku spotkań COP, nie osiągnęliśmy założonych celów, a szkody nie zostały zredukowane. W rzeczywistości, w pewien sposób, zwiększają się. “Niektóre prognozy ekologów dotyczące tego, co będzie się działo z klimatem, okazują się w pewien sposób uproszczone, a teraz wszystko przyspiesza szybciej, niż ci ekolodzy myśleli”.

Naukowe dowody i odpowiedzialność za stworzenie

Biskup Arnold zauważa, że “dowody przedstawione nam przez ludzi, którzy naprawdę rozumieją środowisko, są niepodważalne, że wyraźnie gwałtownie zmierzamy w dół”. Podkreślając słowa Papieża Franciszka, angielski biskup przypomina, że “każdy z nas ma swoją rolę do odegrania”, aby sprostać kryzysowi.

Chrześcijański obowiązek

Z chrześcijańskiej perspektywy, Biskup Arnold przypomina, że nie możemy traktować najważniejszych przykazań poważnie, jeśli nie uwzględnimy przyrody i środowiska. “Jeśli naprawdę mamy kochać naszego bliźniego, musimy dbać o świat, w którym żyjemy, ponieważ zbyt wielu ludzi cierpi z powodu zmian klimatycznych i splądrowaliśmy inne narody dla naszego zysku, i to musi się zmienić”.

W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska, “Laudate Deum” Papieża Franciszka ma być mocnym i pilnym ostrzeżeniem, ale jak zawsze, zakończy się ono uczuciem nadziei i poczuciem, że w tej pilności wszyscy mamy swoją rolę do odegrania.

Podobne wiadomości

Popularne tematy