środa, 9 października, 2024
Strona głównaReligiaKościoły na terenie Europy apelują o uznanie i szacunek dla integralności terytorialnej...

Kościoły na terenie Europy apelują o uznanie i szacunek dla integralności terytorialnej Ukrainy

Potępiając nieprawne i brutalne naruszenie terytorium Ukrainy przez Federację Rosyjską, nie ma żadnego usprawiedliwienia dla agresji na suwerenne państwo – niezależnie od przyczyn politycznych, prawnych czy moralnych. Wsparcie dla ukraińskiego narodu, który pragnie obronić swoją ziemię, jest niezwykle ważne. Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) wydała oświadczenie potępiające te działania w ramach swojego XVI zgromadzenia ogólnego, które miało miejsce w Tallinie od 15 do 20 czerwca.

Zgromadzenie obradowało pod hasłem “Pod błogosławieństwem Bożym tworzyć przyszłość”. Wśród trzech ogłoszonych dokumentów, jednym dotyczyło sytuacji na Ukrainie, a pozostałe dotyczyły zmian klimatycznych i kryzysu ekologicznego oraz migracji i przemieszczania się ludzi.

W oświadczeniu KEK-u czytamy: “Modlimy się za tych, którzy cierpią w wyniku tej wojny. Żalimy się z powodu licznych ofiar – kobiet, mężczyzn, młodych i starych – oraz z powodu bólu, ran i traum, które towarzyszą tym wydarzeniom. Współczujemy również tym, którzy musieli opuścić swoje domy i najbliższych. ‘Płaczemy z tymi, którzy płaczą’ (Rz 12, 15-18)”. Uczestnicy zgromadzenia docenili wysiłki Kościołów i chrześcijan, którzy udzielają pomocy humanitarnej i duchowej poszkodowanym.

Podkreślono również potępienie groźby użycia broni jądrowej oraz stwierdzono, że łamanie praw człowieka, nawet w czasie wojny, nie może być usprawiedliwione. Odpowiedzialność za tę wojnę oraz propagowanie kłamstw i dezinformacji powinny być poniesione przez tych, którzy doprowadzili do takiej sytuacji.

KEK wezwało Kościoły, rządy i społeczeństwo obywatelskie do poparcia oporu Ukrainy wobec agresji ze strony Rosji. Podkreślono, że droga do przyszłego pokoju nie będzie łatwa. Kościoły, zwłaszcza te, które obecnie są podzielone politycznie lub regionalnie, powinny działać jako budownicze pokoju, dążąc do sprawiedliwości, prawdy i ochrony praw człowieka.

Konferencja Kościołów Europejskich została założona w 1959 roku i obecnie skupia 114 Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich z całego kontynentu, reprezentujących ponad 380 milionów wiernych. Zgromadzenie ogólne jest najważniejszym forum KEK-u i zwykle odbywa się co pięć lat. Poprzednie zgromadzenie miało miejsce w 2018 roku w Nowym Sadzie w Serbii. Tegoroczne spotkanie w Tallinnie zostało zorganizowane wspólnie przez Estoński Kościół Ewangelicko-Luterański i Prawosławny Kościół Estonii (Patriarchatu Konstantynopolskiego).

Podczas zgromadzenia KEK-u wybrano nowe władze organizacji. Na czele stoi obecnie arcybiskup Tiatyry i Wielkiej Brytanii (Patriarchat Konstantynopola) Nicetas (Loulias), a jego zastępcami zostali biskupka anglikańska dr Dagmar Winter i ks. Frank Kopania z Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Wybrano również 17-osobowy skład Biura Zarządzającego, w którym znalazł się ks. Krzysztof Pikulski z Kościoła Polskokatolickiego, oraz 8-osobową Rezerwę Wyborczą. Kościół rzymskokatolicki nie jest członkiem KEK-u, ale blisko współpracuje z tą organizacją poprzez Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Źródło: KAI

Podobne wiadomości

Popularne tematy