sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaKościół w Południowym Sudanie wzywa do planów przesiedlenia uchodźców z Sudanu

Kościół w Południowym Sudanie wzywa do planów przesiedlenia uchodźców z Sudanu

Arcybiskup Stephen Ameyu Martin Mula z Juby wzywa diecezje do utworzenia ośrodków awaryjnych dla uchodźców i repatriantów z wojennego Sudanu.

Wojna wewnętrzna w Sudanie

W miarę jak wewnętrzna wojna w Sudanie nadal pustoszy kraj i liczba przesiedleńców nadal rośnie, a pomoc humanitarna jest utrudniona przez brak bezpieczeństwa i niedobory finansowe, arcybiskup Stephen Ameyu Martin Mula z Juby ponownie zaapelował do różnych diecezji w Południowym Sudanie o utworzenie ośrodków awaryjnych dla przesiedlania uchodźców i repatriantów.

Humanitarna sytuacja awaryjna

Arcybiskup Ameyu stwierdził, że ludzie uciekający przed kryzysem w Sudanie powinni otrzymać specjalne rozważanie, aby osiedlić się w kraju, jednocześnie zachęcając organizacje kościelne do kontynuowania pomocy w sytuacjach humanitarnych awaryjnych.

Sytuacja w Sudanie

Sudan pogrążył się w chaosie 15 kwietnia. Od tego czasu kraj doświadcza gwałtownych zbrojnych starć między siłami zbrojnymi Sudanu (SAF), lojalnymi wobec de facto prezydenta generała Abdela Fattaha al-Burhana, a Szybkimi Siłami Wsparcia (RSF), prowadzonymi przez jego zastępcę generała Mohameda Hamdana Dagalo, które spowodowały śmierć ponad 3000 osób i tysiące innych rannych.

2,5 miliona przesiedleńców

UNCHR szacuje, że do tej pory około 2,5 miliona osób zostało przesiedlonych z powodu przemocy wewnątrz i na zewnątrz Sudanu, a ponad 137 000 osób przybyło do Południowego Sudanu do 27 czerwca 2023 roku.

Priorytet dla pokoju i pojednania

W obliczu realiów wojny w Sudanie, arcybiskup Ameyu wezwał również przywódców kościelnych do zintensyfikowania swoich wysiłków na rzecz budowania pokoju i pojednania w Południowym Sudanie, gdzie lokalne potyczki i przemoc społeczna nadal zagrażają długotrwałemu i kruchemu procesowi pokojowemu rozpoczętemu w 2018 roku.

W swoim przemówieniu arcybiskup Ameyu pochwalił organizacje pozarządowe i grupy solidarnościowe działające w Południowym Sudanie za ich zaangażowanie w pracę w kraju.

Arcybiskup Ameyu wezwał również przywódców kościelnych do zwiększenia swoich wysiłków na rzecz budowania pokoju i pojednania w Południowym Sudanie, gdzie lokalne potyczki i przemoc społeczna nadal zagrażają długotrwałemu i kruchemu procesowi pokojowemu rozpoczętemu w 2018 roku.

“Sprawmy, aby pokój i pojednanie były naszymi priorytetami”, powiedział, dalej wzywając wszystkich przywódców religijnych do podjęcia kierownictwa w realizacji ekumenicznych przesłań pozostawionych przez papieża Franciszka, arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego i ks. Iaina Greenshieldsa podczas ich historycznej wspólnej wizyty w kraju w lutym 2023 roku.

“Stajemy na rozdrożu wdrażania ekumenicznych przesłań pozostawionych przez naszych gości, szczególnie papieża Franciszka”, powiedział.

Podobne wiadomości

Popularne tematy