sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaKościół w Harlow z okładki albumu Chemical Brothers otrzymuje status ochronny

Kościół w Harlow z okładki albumu Chemical Brothers otrzymuje status ochronny

Dla fanów muzyki elektronicznej, kościół Matki Bożej Fatimskiej w Harlow, Essex, może być pewnym punktem orientacyjnym. Modernistyczny budynek, zbudowany z cegły i żelbetu z wysokim iglicowym szpicem przebijającym niebo, zdobił okładkę albumu Chemical Brothers z 1998 roku, “Brothers Gonna Work It Out”. Teraz otrzymał od rządu II stopień ochrony na podstawie rekomendacji Historic England, aby chronić jego historyczne i architektoniczne znaczenie.

Innowacyjny design

Jego pojawienie się na okładce albumu duetu muzyki tanecznej nie było czynnikiem wpływającym na podniesienie statusu ochrony kościoła. Raczej jego innowacyjny, “okrągły” design, z wolnostojącym ołtarzem pośrodku jego 500 miejsc widocznych dla wszystkich w zgromadzeniu, a także jego żywo kolorowe witraże zalewające kościół wspaniałym światłem były kluczowe.

Wnętrze kościoła

Od momentu ukończenia rzymskokatolickiego kościoła w 1960 roku, jego “oszałamiające, klejnotopodobne” wnętrze “nie straciło nic ze swojego wpływu”. Został zaprojektowany przez Gerarda Goalena, brytyjskiego architekta specjalizującego się w budynkach kościelnych. Matka Boża Fatimska była jego pierwszym zleceniem kościelnym; cztery z jego kościołów są teraz wpisane na listę.

Witraże

Panele okienne dalle de verre pokrywają około 60% powierzchni ścian. Zostały stworzone przez mnicha benedyktyna, Dom Charlesa Norrisa z Buckfast Abbey, który był jednym z najbardziej wpływowych artystów szklanych XX wieku. Dalle de verre jest wykonane z grubych kawałków szkła, które sprawiają, że kolory są intensywniejsze niż w tradycyjnym witrażu, gdy przez nie przechodzi światło. Technika ta została opracowana we Francji w latach 30.

Wpływ na społeczność

Duncan Wilson, dyrektor generalny Historic England, powiedział: “Ten oszałamiający kościół został stworzony jako część nowego miasta Harlow, oferującego jaśniejszą i lepszą przyszłość w latach powojennych, i od tamtej pory jest w sercu społeczności. Ze swoim nowoczesnym stylem, imponującym szpicem i wspaniałymi panelami szklanymi, stanowił inspirację w nowoczesnym projekcie kościoła i jest kochany przez ludzi, którzy czerpią z niego codziennie pocieszenie i piękno.”

Chemical Brothers

W 1989 roku Tom Rowlands i Ed Simons, dwaj studenci historii na University of Manchester, utworzyli Chemical Brothers – pierwotnie nazywali się Dust Brothers. Mieli sześć albumów numer jeden i 12 singli w Top 20, a także zdobyli sześć nagród Grammy. W 2000 roku ich set na scenie Pyramid przyciągnął jedną z największych publiczności Glastonbury. “Nie pamiętam dużo z tego,” powiedział Simons Guardianowi wcześniej tego roku. “Ale pamiętam ryk tłumu. To było dzikie.” Teraz, będąc na początku swoich lat 50., Rowlands i Simons wydają nowy album we wrześniu i występują jako DJ-e na Ibizie w październiku.

Podobne wiadomości

Popularne tematy