sobota, 13 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaKościół na Półwyspie Arabskim świętuje Jubileusz Męczenników

Kościół na Półwyspie Arabskim świętuje Jubileusz Męczenników

Kościół katolicki na Półwyspie Arabskim przygotowuje się do rozpoczęcia rocznych obchodów Jubileuszu, aby uczcić 1500. rocznicę Męczenników Arabii. Celem jest wzmocnienie wiary 2,5 miliona katolików w tym regionie.

Historia Męczenników z Półwyspu Arabskiego

Jubileusz oficjalnie rozpocznie się 24 października, z upamiętnieniem św. Arethasa i jego towarzyszy, znanych z ich męczeństwa. Historyczne zapiski ujawniają, że byli to chrześcijanie arabskiej pochodzenia z dawnej chrześcijańskiej miejscowości Najran na południu Arabii, obecnie terytorium Arabii Saudyjskiej. Św. Arethas, znany również jako Al-Harith bin Ka’b, oraz jego towarzysze są czczeni zarówno w Kościołach katolickim, jak i prawosławnym.

Męczeństwo w imię wiary

W 523 roku n.e. św. Arethas i jego towarzysze ponieśli męczeństwo z rąk króla Dhu Nuwasa, który rozpoczął brutalne prześladowania chrześcijan w regionie. Ich niezłomna wiara i poświęcenie są inspiracją dla współczesnych chrześcijan na Półwyspie Arabskim.

Odnawianie ducha misyjnego

Jubileusz stanowi okazję do ponownego odkrycia dziedzictwa męczenników z Półwyspu Arabskiego i czerpania pocieszenia z ich historii poświęcenia dla Chrystusa. “Widzimy naszą ciągłość z chrześcijańskimi społecznościami i klasztorami, które powstały w tym regionie”, mówił biskup Berardi.

Pielgrzymka i odpust zupełny

Papież Franciszek wydał dekret w sierpniu 2023 roku, oficjalnie otwierając Jubileusz św. Arethasa i jego Towarzyszy na Półwyspie Arabskim. Dekret ten przyznaje także odpust zupełny wiernym, którzy podejmują pielgrzymkę do Katedry Naszej Pani Arabii w Awali, Bahrajn, Katedry św. Józefa w Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie, lub Parafii św. Arethasa.

Relikwie św. Arethasa wracają

Relikwie św. Arethasa mają dotrzeć do Bahrajnu w listopadzie 2023 roku, oznaczając powrót relikwii świętego na Półwysep Arabski po prawie czternastu wiekach.

Na Półwyspie Arabskim, który jest domem dla około 2,5 miliona katolików, Jubileusz z okazji 1500. rocznicy Męczenników Arabii stanowi przypomnienie bogatej chrześcijańskiej historii regionu i zachętę do odnowy wiary.

Podobne wiadomości

Popularne tematy