niedziela, 2 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Parolin: Papież wzywa do nowego impulsu na COP28

Kardynał Parolin: Papież wzywa do nowego impulsu na COP28

Kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin, reprezentujący Papieża Franciszka na konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, dzieli się zaniepokojeniem i nadziejami Papieża dotyczącymi kryzysu klimatycznego, wojen i podziałów niszczących naszą planetę. W wywiadzie dla Vatican Media potwierdza zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w budowanie pokoju.

Oczekiwania Papieża Franciszka wobec COP28

Papież Franciszek podkreśla potrzebę działania na rzecz ochrony wspólnego domu, pilności odważnych postaw i nowego impulsu w lokalnych i międzynarodowych politykach. COP28 ma dać jasną odpowiedź politycznej wspólnoty na kryzys klimatyczny, zgodnie z pilnym harmonogramem wskazanym przez naukę.

Zmiana kierunku w polityce ekologicznej

Papież wyraża nadzieję, że COP28 przyspieszy przejście energetyczne, z zobowiązaniami podlegającymi ciągłemu monitorowaniu. Konferencja może stanowić zmianę kierunku, pokazując, że wszystkie dotychczasowe wysiłki były poważne i wartościowe, lub też może przynieść wielkie rozczarowanie i zagrozić dotychczasowym osiągnięciom.

Edukacja dla ekologii integralnej

Papież i Stolica Apostolska wielokrotnie podkreślali, że środki ekonomiczne i techniczne są konieczne, ale niewystarczające do zwalczania kryzysu klimatycznego. Istotne jest towarzyszenie im procesem edukacyjnym, wpływającym na zmiany stylów życia oraz sposobów produkcji i konsumpcji, promując odnowiony model integralnego rozwoju ludzkiego i zrównoważonej gospodarki opartej na trosce, braterstwie i współpracy między ludźmi oraz wzmocnieniu sojuszu między ludźmi a środowiskiem.

Konflikty i kryzys klimatyczny

Kardynał Parolin zwraca uwagę na to, jak kryzysy, takie jak COVID-19 czy konflikty w Ukrainie i Izraelu-Palestynie, mogą odwracać uwagę społeczności międzynarodowej od problemu klimatycznego. Podkreśla, że zmiana klimatu postępuje i nie czeka na ludzką „dobrą wolę”. Wymaga to od społeczności międzynarodowej nie tylko uświadomienia sobie problemu, ale także konkretnego działania.

Nadzieja w trudnych czasach

Kardynał Parolin, w obliczu tragedii dotykających ludzkość, zachęca do niepodawania się rozpaczy i fatalizmowi. Podkreśla, że nadzieja wymaga realistycznego spojrzenia na problemy oraz odwagi do działania. Jest to wyzwanie, aby porzucić zło i wyjść poza wąskie interesy osobiste czy narodowe, podejmując codziennie małe możliwe kroki dobra, aby starać się poprawić skomplikowane sytuacje i z pokorą oraz zaufaniem siać pokój.

Artykuł przedstawia stanowisko Papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej wobec nadchodzącej konferencji COP28. Podkreśla potrzebę globalnej odpowiedzialności, edukacji ekologicznej i odważnych działań politycznych w obliczu kryzysu klimatycznego. Wskazuje na związek między konfliktami międzynarodowymi a kryzysem klimatycznym, podkreślając, że rozwiązania muszą być globalne i oparte na współpracy.

Podobne wiadomości

Popularne tematy