sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaReligiaKardynał-elekt Aguiar: Młodzi Ukraińcy 'pełni odwagi i radości'

Kardynał-elekt Aguiar: Młodzi Ukraińcy ‘pełni odwagi i radości’

Kardynał-elekt Américo Aguiar, biskup pomocniczy Lizbony i prezydent Fundacji Światowego Dnia Młodzieży, niedawno odwiedził Ukrainę, aby nawiązać kontakt z młodzieżą, zwłaszcza z tymi, którzy nie będą mogli uczestniczyć w obchodach Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie w sierpniu.

Aguiar, który wkrótce zostanie wyniesiony do rangi kardynała, powrócił z Ukrainy 18 lipca. Jego podróż prowadziła go do różnych miast, w tym Buchy i Irpinu, gdzie spotkał się z grupami młodych ludzi pielgrzymujących do sanktuariów maryjnych w Zarwanycy i Berdyczowie. Te spotkania głęboko poruszyły Aguiara, który podzielił się z młodzieżą wsparciem papieża Franciszka i objęciem powszechnego Kościoła, zwłaszcza tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie.

Aguiar został głęboko dotknięty tymi spotkaniami, będąc świadkiem odwagi, niezłomnej wiary i zdecydowanej nadziei tych młodych ludzi. Podczas swojej wizyty był pełen radości, widząc obecność Chrystusa w życiu, cierpieniu i trudnościach ludu ukraińskiego. Podkreślił znaczenie dawania świadectwa żyjącemu Chrystusowi dla ludzkości, stwierdzając, że usunięcie Boga z naszych serc prowadzi do okrucieństwa, zła, kłamstw, śmierci, przemocy i wojny.

Na spotkaniach z młodymi Ukraińcami Aguiar mówił o słodkości spotkania z nimi “w sercu Matki”, odnosząc się do Najświętszej Maryi Panny. Opisał to jako szczególne i radosne doświadczenie, w którym młodzi ludzie czuli się kochani i opiekowani. Podkreślił również zachętę papieża Franciszka dla młodzieży do marzeń i bycia poetami, nawet w trudnym kontekście wojny.

Aguiar czerpał inspirację z odwagi i radości, które dostrzegł w oczach i sercach młodych Ukraińców, gdy wykazywali gotowość do aktywnego uczestnictwa w swoim życiu i dążenia do pokoju dla Ukrainy.

W odniesieniu do Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie, Aguiar wspomniał o trwających staraniach, aby zrozumieć i rozwiązać problemy młodych Ukraińców dotkniętych wojną. Celem, jak powiedział, jest uniknięcie powodowania dalszego bólu lub dyskomfortu i pozwolenie czasowi i modlitwie przynieść dar pokoju. Aguiar wyraził zamiar modlitwy o pokój i podkreślił, że obecność zarówno ukraińskiej, jak i innej młodzieży dotkniętej wojną z całego świata będzie centralnym punktem wydarzenia ŚDM w Lizbonie.

Podobne wiadomości

Popularne tematy