piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Cupich i Deklaracja DDF: Krok naprzód w Kościele

Kardynał Cupich i Deklaracja DDF: Krok naprzód w Kościele

Kardynał Blase Cupich, arcybiskup Chicago, przyjął z zadowoleniem nową deklarację Dicastery for the Doctrine of the Faith (DDF) zatytułowaną “Fiducia supplicans”, dotyczącą pastoralnego znaczenia błogosławieństw. Deklaracja ta stanowi ważny krok w kierunku bardziej włączającego podejścia Kościoła do osób znajdujących się w sytuacjach nieregularnych, w tym w związkach jednopłciowych.

Nowe podejście pastoralne

Kardynał Cupich podkreśla, że sercem deklaracji jest wezwanie do pastoralnego podejścia do osób, które potrzebują Bożej pomocy i obecności w swoim życiu, bez legitymizowania ich szczególnego statusu. Deklaracja ta jest zgodna z pragnieniem papieża Franciszka, aby towarzyszyć ludziom w duchu pasterskim, oraz z pragnieniem Jezusa, by być obecnym dla wszystkich poszukujących łaski i wsparcia.

Zachowanie tradycyjnego nauczania Kościoła

Mimo nowego podejścia, deklaracja utrzymuje tradycyjne nauczanie Kościoła o małżeństwie. Zgodnie ze wcześniejszymi wypowiedziami papieża Franciszka, nie jest odpowiednie, aby władze kościelne oficjalnie ustanawiały procedury czy rytuały dla jakichkolwiek sytuacji. Arcybiskup Chicago zaznacza również, że błogosławieństwa osób w nieregularnych sytuacjach nie powinny być udzielane podczas lub w związku z ceremoniami związku cywilnego, ani za pomocą słów czy działań właściwych dla ślubu.

Błogosławieństwa w nowym kontekście

Kardynał Cupich wyjaśnia, że błogosławieństwa powinny być udzielane w innych kontekstach, zrozumieniem, że nie mają one na celu legitymizacji czegokolwiek, ale mają na celu otwarcie życia na Boga, prośbę o Jego pomoc w lepszym życiu oraz wezwanie Ducha Świętego, aby wartości Ewangelii były realizowane z większą wiernością.

Podobne wiadomości

Popularne tematy