piątek, 6 września, 2024
Strona głównaReligiaJapońscy i amerykańscy biskupi dążą do świata bez broni jądrowej

Japońscy i amerykańscy biskupi dążą do świata bez broni jądrowej

Pięciu japońskich i amerykańskich biskupów zobowiązało się do współpracy w kierunku „świata bez broni jądrowej” i wezwało do „konkretnego postępu” w tym wysiłku do sierpnia 2025 roku, w 80. rocznicę bombardowań Hiroszimy i Nagasaki.

Pielgrzymka Pokoju do Japonii

Deklaracja partnerstwa została podpisana przez arcybiskupa Petera Michiakiego Nakamurę z Nagasaki, biskupa Alexisa Mitsuru Shirahamę z Hiroszimy i emerytowanego arcybiskupa Nagasaki Josepha Mitsuakiego Takami, a także przez arcybiskupów Johna Westera z Santa Fe (Nowy Meksyk) i Paula Etienne’a z Seattle (Waszyngton) na zakończenie Pielgrzymki Pokoju do Japonii, którą odbyli dwaj amerykańscy arcybiskupi w celu uczczenia rocznicy bombardowań japońskich miast Hiroszima i Nagasaki w 1945 roku.

Apel do przywódców świata

Naśladując potępienie przez papieża Franciszka samego „posiadania” broni jądrowej, wezwali przywódców światowych do podjęcia konkretnych kroków w kierunku całkowitego zniesienia broni jądrowej. Wśród tych kroków są: uznanie długotrwałego cierpienia spowodowanego przez bombardowania atomowe Hiroszimy i Nagasaki oraz skutków środowiskowych wydobycia uranu i produkcji broni jądrowej.

Pamiętanie

Biskupi przedstawili również konkretne działania, które podejmą w tym duchu, w duchu „pamiętania, wspólnego chodzenia i ochrony”, jak powiedział papież Franciszek w swoim przemówieniu podczas ceremonii upamiętniającej w Hiroszimie 24 listopada 2019 roku

Chodzenie razem

Aby wspólnie kroczyć, pięciu biskupów powiedziało, że odprawią Mszę przynajmniej raz w roku z intencją świata bez broni jądrowej i, jeśli to możliwe, wezwą do specjalnej kolekty na rzecz ofiar broni jądrowej i przywrócenia środowiska zniszczonego przez broń jądrową.

Ochrona

W końcu, aby chronić, sygnatariusze powiedzieli, że będą kontynuować działania na rzecz podpisania przez kraje Traktatu o zakazie broni jądrowej i wezwania przywódców światowych do przekierowania pieniędzy wydawanych na ich rozwój i utrzymanie na pomoc dla ludności wrażliwej i rozwiązania problemów środowiskowych.

Pięciu amerykańskich i japońskich biskupów zaprosiło inne diecezje i tradycje religijne do przyłączenia się do tych wysiłków. Zakończyli swoją deklarację, wzywając „Chrystusa, Księcia Pokoju, naszego partnera i towarzysza w podróży, aby błogosławił naszemu partnerstwu” i prosząc o „wstawiennictwo Maryi, Królowej Pokoju”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy