sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaIle lat miała Maryja, gdy urodziła Jezusa?

Ile lat miała Maryja, gdy urodziła Jezusa?

Maryja jest jedną z ciekawszych postaci, które związane są ściśle z Jezusem, a co za tym idzie, z religią Katolicką. Niestety ewangelie nie rozpisują się na jej temat, w kościele też nie wspomina się o niej zbyt często. Jak więc było naprawdę?

Pochodzenie Matki Boskiej

Informacje na temat dzieciństwa i młodości Maryi możemy czerpać z Protoewangelii Jakuba, która powstała w II wieku. Nie jest to uznawane przez Kościół źródło informacji, ale jedyne, jakie opisuje pochodzenie Matki Boskiej. To właśnie z niego możemy dowiedzieć się, że rodzicami byli Joachim i Anna, którzy przez wiele lat nie mogli mieć dzieci, bardzo mocno się jednak modlili i w końcu Anna zaszła w ciążę z Maryją. Jej narodziny szacowane są na 8 września 19 roku przed narodzeniem Chrystusa, chociaż można spotkać się z twierdzeniami, że nie było to konkretnie w 19 roku, ale między 20 a 16 rokiem przed narodzeniem Chrystusa. Prawdopodobnie miało to miejsce w Jerozolimie, gdzie od V wieku przybywają pielgrzymi i czczą miejsce narodzin Matki Boskiej.

Ile lat miała Maryja, gdy urodziła Jezusa?

Jako, że Maryja żyła w świątyni, standardowo kiedy skończyła 12 lat, został dla niej wybrany mąż. Józef w tamtym momencie prawdopodobnie był już starszym wdowcem, a na dodatek miał 4 dorosłych dzieci. Mimo wszystko to właśnie on został mężem 12-letniej Matki Boskiej. Niedługo potem odbyło się Zwiastowanie, co oznaczałoby, że Maryja miała 12 lub 13 lat, gdy urodziła Jezusa. Nie jest to jednak sprawdzona informacja. W wielu innych źródłach można przeczytać, że w ciążę zaszła w wieku 14 albo 15 lat. Mimo wszystko był to bardzo wczesny wiek, aby zostać matką.

Jak Maryja urodziła Jezusa?

Wiele opowieści mówi, że Maryja urodziła Jezusa bardzo szybko i łatwo. Nie był to bolesny poród, nie czuła ona skurczy, zanim się obejrzała, dziecko już przyszło na świat. Co ciekawe, można znaleźć informacje, że Matka Boska w ciąży była jedynie przez 2 miesiące. Wytłumaczeniem tego, że nie odczuwała ona bólu przy porodzie jest to, że była pozbawiona grzechu pierworodnego, a to właśnie on sprawia, że porody są dla kobiet nieprzyjemne.

Ile lat żyła Maryja?

Jest to kolejne pytanie, które zadają sobie katolicy, a na które odpowiedzi nie znajdziemy w Piśmie Świętym. Na całe szczęście możemy znaleźć wiele innych publikacji, które biorą sobie za cel opisanie życia Matki Boskiej. Ciężko jest stwierdzić ile dokładnie lat miała Maryja kiedy umarła, ponieważ w dalszym ciągu nie wiemy, ile miała lat jak urodziła Jezusa. Przyjęto za prawdziwą informację, że jej śmierć nastąpiła 48 lat po narodzinach Chrystusa, więc mogła mieć 60-63 lata. To, co jest jednak pewne, to data. Nie bez powodu 15 sierpnia świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce często mówi się o Święcie Matki Boskiej Zielnej, ponieważ kiedy Apostołowie otwierają grób Maryi, widzą tam tylko kwiaty.

Źródło:

  1. https://www.kalendarzrolnikow.pl/9151/gdzie-i-kiedy-urodzila-sie-maryja
  2. https://stacja7.pl/maryja/nieznane-fakty-z-zycia-maryi/

1 KOMENTARZ

  1. Jak żyła w świątyni,to proszę dopisać,co robiły w tym okresie dziewczęta w swiatyni,a to,że w ciąży była tylko 2 m-ce,jest naprawdę interesujące,

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Podobne wiadomości

Popularne tematy