Ekran w laptopie jest jedną z bardziej wrażliwych części, której nie trzeba wielkiego uderzenia, żeby uległa uszkodzeniu. Niestety nie jest to też najtańszy element komputera i jeśli został uszkodzony mechanicznie, to jego naprawa nie podlega gwarancji. Zanim więc oddamy sprzęt do serwisu, sprawdzamy jakie są opcje naprawy i gdzie będzie to najbardziej opłacalne.
Najczęstsze przyczyny uszkodzenia matrycy w laptopie
Nie da się ukryć, że najczęściej matryca ulega uszkodzeniu podczas upadku komputera. Dzisiejsze laptopy są lekkie i delikatne, a ich obudowa ma często charakter dekoracyjny, niż chroniący przed obrażeniami. Przy bardziej wrażliwych egzemplarzach wystarczy mocniejsze uderzenie komputera podczas przenoszenia go z miejsca na miejsce i możliwe jest uszkodzenie matrycy. Inną niebezpieczną sytuacją jest upuszczenie ciężkiego przedmiotu na laptopa lub wylanie na niego napoju.
Uszkodzona matryca bez upadku – czy to możliwe?
Zdarzają się również sytuacje, w których matryca ulega uszkodzeniu nie z naszej winy. Może być to na przykład:
- nieprawidłowe działanie płyty głównej,
- uszkodzenie podświetlenia matrycy,
- uszkodzenie falownika lub kabla,
- wadliwe sterowanie wyświetlaczem przez system.
Jeśli więc nie doszło do upuszczenia, uderzenia lub zalania komputera, to dobrym pomysłem będzie zareklamowanie sprzętu w sklepie, w który go kupiliście. W innym przypadku konieczne będzie naprawienie go na własną rękę.
Czym objawia się zepsuta matryca?
W zależności od powodu uszkodzenia matrycy i tego, jak jest ono poważne, może się to objawiać na różne sposoby:
- migotanie ekranu,
- wyświetlające się paski na ekranie,
- czarne plamy na ekranie,
- nieprawidłowe kolory na wyświetlaczu,
- brak podświetlenia,
- cały czarny ekran,
- cały biały ekran.
Jak sprawdzić, czy to na pewno wina uszkodzonej matrycy?
Najprostszym i najszybszym sposobem jest podłączenie do komputera zewnętrznego ekranu. Jeśli na wyświetlaczu laptopa pojawiają się pionowe lub poziome paski, albo obraz nie wyświetla się wcale, a na monitorze wszystko wydaje się w porządku, to z pewnością wina leży w matrycy. Jeśli jednak w obu miejscach będzie pojawiał się ten sam problem, to bardzo możliwe, że winna jest karta graficzna.
Gdzie oddać laptopa do naprawy przy uszkodzonej matrycy?
Jeśli matryca od laptopa uległa uszkodzeniu, to niestety nie ma możliwości jej naprawy i konieczna będzie wymiana na nową. Do wyboru jest oddanie komputera do autoryzowanego serwisu lub do każdego innego serwisu komputerowego. Warto tutaj jednak wspomnieć, że jeśli laptop wciąż ma ważną gwarancję, to warto wybrać pierwszą opcję. Wtedy nie traci się gwarancji na sprzęt. W sytuacji, kiedy matryca będzie wymieniana w zwykłym serwisie, albo zdecydujesz się zrobić to samodzielnie, utracisz możliwość reklamowania laptopa przy innych uszkodzeniach. Podczas wyboru serwisu, warto zwrócić uwagę na to, czy firma daje gwarancję na wykonaną naprawę i należy koniecznie sprawdzić opinie w internecie. Nie ma nic gorszego niż źle wykonana robota, za którą i tak trzeba zapłacić.
Samodzielna wymiana matrycy – czy jest możliwa?
Oczywiście jeśli mamy wiedzę na temat naprawy laptopów, to możemy spróbować samodzielnie wymienić matrycę, ale warto wiedzieć, że nie jest to najprostsze zadanie. Po pierwsze, trzeba wiedzieć jak dobrać odpowiednią matrycę, a po drugie, podczas montażu konieczna jest wyjątkowa precyzja. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy znamy się na tym wystarczająco dobrze, to lepiej zapłacić kilkaset złotych i mieć gwarancję, że sprzęt będzie prawidłowo działał.
Ile kosztuje wymiana matrycy na nową?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na cenę wpływa przede wszystkim:
- producent matrycy,
- klasa i rodzaj matrycy,
- dodatkowe wyposażenie, jak np. ekran dotykowy,
- rozdzielczość i podświetlenie,
- stan matrycy – nowa, używana, z demontażu.
Oczywiście na finalną cenę wpłynie również to, czy zdecydujecie się na wymianę w autoryzowanym serwisie, czy w zwykłym serwisie komputerowym. Nie bez znaczenia jest również miasto, w którym będzie się odbywać naprawa. Całkowicie inne ceny będą w Warszawie, a inne w niewielkiej miejscowości. Przy laptopach średniej klasy będzie to cena między 400 a 1000 zł, jednak im droższy lub bardziej specjalistyczny sprzęt, tym więcej trzeba będzie za to zapłacić. Przykładem będzie tutaj Apple MacBook, gdzie za wymianę matrycy trzeba będzie zapłacić ponad 1400 zł.