piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaGlobalna populacja katolików rośnie, ale liczba księży i zakonników maleje

Globalna populacja katolików rośnie, ale liczba księży i zakonników maleje

Przed 97. Światową Niedzielą Misyjną agencja informacyjna Fides opublikowała statystyki, które rzucają światło na obecność misyjnego Kościoła na całym świecie.

Wzrost liczby katolików

Według raportu, liczba katolików na świecie wzrosła o 16,24 miliona, osiągając 1,375 miliarda. Jednak ten wzrost nie był jednolity na wszystkich kontynentach. Europa była wyjątkiem w tej tendencji wzrostowej.

Spadek liczby biskupów i księży

Liczba biskupów i księży maleje, zwłaszcza w Europie. Ogólna liczba księży na świecie zmniejszyła się o 2,347, co przekłada się na średnio 3,373 katolików na każdego księdza.

Diakoni stałi i zakonnice

Mimo spadku liczby księży, liczba stałych diakonów nadal rośnie, osiągając obecnie 49,176. Jednak liczba zakonnic, czyli kobiet zakonnych, również maleje, zwłaszcza w Europie.

Edukacja i opieka społeczna prowadzona przez Kościół

Kościół katolicki prowadzi liczne przedszkola, szkoły podstawowe i średnie na całym świecie. Ponadto Kościół prowadzi różne ośrodki charytatywne i opiekuńcze, w tym szpitale, domy dla osób starszych, sierocińce i wiele innych.

Statystyki te rzucają światło na dynamiczne zmiany w globalnej społeczności katolickiej. Chociaż liczba katolików rośnie, Kościół stoi przed wyzwaniami związanymi ze spadkiem liczby duchownych.

Podobne wiadomości

Popularne tematy