wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaPolskaFestiwal Sztuki Słowa Verba Sacra - Spotkanie tradycji i współczesności

Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra – Spotkanie tradycji i współczesności

Festiwal, który łączy sztukę i naukę

Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra, odbywający się od 2001 roku, jest wyjątkowym wydarzeniem, które łączy elementy artystyczne, takie jak teatr, muzykę i architekturę, z elementami naukowymi i literackimi. Przez 22 lata festiwal zrealizował 214 premier, angażując w swoje działania ponad ćwierć miliona osób i prezentując dzieła w całym kraju.

Historia i misja festiwalu

Festiwal Verba Sacra został zapoczątkowany z myślą o prezentowaniu Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu wybitnych aktorów. Prezentacje są poprzedzone pracami filologicznymi, biblistycznymi, historycznymi, przekładowymi i artystycznymi, a aktorów wspierają wybitni konsultanci teologiczni, literaturoznawcy i historycy.

Najnowsza premiera – Księga Jeremiasza w nowej interpretacji

8 października, w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu, odbędzie się 215. premiera Verba Sacra. Tym razem fragmenty Księgi Jeremiasza zostaną zaprezentowane w interpretacji Zbigniewa Grochali, aktora Teatru Nowego w Poznaniu. Komentarz do czytania przygotował ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot z Wydziału Teologicznego UAM, a oprawę muzyczną zapewni Zespół Muzyki Sakralnej Lumen.

“Łączenie tradycji ze współczesnością to podstawa realizacji Verba Sacra. Projekt jest pomyślany jako seria publicznych prezentacji Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu najwybitniejszych aktorów.”

Znaczenie i wpływ festiwalu na kulturę i duchowość

Verba Sacra nie tylko promuje literaturę i sztukę, ale także stwarza przestrzeń do głębokich refleksji i dyskusji na temat prezentowanych dzieł. Łącząc elementy naukowe i artystyczne, festiwal zachęca do zastanowienia się nad znaczeniem i interpretacją starożytnych tekstów w kontekście współczesności.

Sztuka, nauka i duchowość w jednym

Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra kontynuuje swoją misję łączenia różnych form sztuki i nauki, oferując publiczności nie tylko wysokiej jakości prezentacje artystyczne, ale także głębokie i wnikliwe analizy prezentowanych dzieł. Poprzez łączenie tradycji i nowoczesności, festiwal staje się miejscem, gdzie sztuka i nauka współistnieją w harmonii, inspirując do refleksji i dialogu.

Podobne wiadomości

Popularne tematy