piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaGospodarkaCzy kościół w Polsce płaci podatki?

Czy kościół w Polsce płaci podatki?

Temat podatków, tak jak i polityki, potrafi doprowadzić do niejednej kłótni. Ile osób, tyle rozwiązań jak powinno to wyglądać, kto powinien płacić, a kto nie, kto więcej, a kto mniej i czy w ogóle podatki powinny istnieć. Nic więc dziwnego, że temat płacenia podatków przez Kościół jest bardzo kontrowersyjny, w szczególności, że to, czy księża je płacą, nie jest wcale taki oczywisty. Sprawdźmy więc, czy Kościół w Polsce płaci podatki.

Czy księża odprowadzają podatek od zarobku?

Wiele tutaj zależy od tego, w jaki sposób ksiądz zarabia. Jeśli pracuje jako nauczyciel w szkole, przedszkolu albo w innym miejscu ma umowę o pracę, to płaci dokładnie takie same podatki, jak każda inna osoba pracująca. Podobnie jest, jeśli ksiądz ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Musi się rozliczać w taki sam sposób, jak każdy inny człowiek z działalnością. W przypadku księży, których jedyny dochód pochodzi z pracy kościele, podatek jest zryczałtowany i nie zależy od jego dochodów, ale od pozycji, jaką w kościele zajmuje i od wielkości parafii, w której pracuje. Porównując go do podatku innych ludzi, jest zdecydowanie niższy.

Co z pieniędzy, które idą na tacę?

Pieniądze, które księża dostają na tacę, w zamian za udzielenie ślubu, chrztu albo w kopercie na kolędzie, nie podlegają opodatkowaniu. Księża nie mają obowiązku spisywać ile dokładnie otrzymali środków w ten sposób. Przeznaczają je na remonty kościołów, cele charytatywne i na wypłaty, które są opodatkowane.

Jakie jeszcze podatki płacą księża?

Księża, tak jak i każdy inny człowiek muszą płacić podatek VAT, jeśli kupują towary. Nie zawsze są też zwolnieni z podatku od nieruchomości. Istnieje kilka sytuacji, w których kościół jako właściciel budynku, nie musi płacić podatku:

  • budynek przeznaczony jest na kult religijny,
  • w budynku istnieje szkoła lub odbywają się seminaria,
  • budynek jest klasztorem lub kurią
  • budynek jest uznany jako zabytek.

Jeśli jednak kościół posiada pola, wynajmuje lub udostępnia grunt albo w nieruchomości zarejestrowana jest działalność gospodarcza, to konieczne jest zapłacenie za nią podatku.

Jak wygląda sytuacja z ZUS-em?

Składki, które płacimy zusowi również nie są miłym tematem. Wiele osób chciałoby zlikwidować ten zakład i samodzielnie odkładać środki na leczenie lub emerytury, inni bardzo doceniają fakt, że on istnieje. Księża, tak jak każdy inny człowiek, muszą odprowadzać składki, jednak robią to na całkowicie innych zasadach. Aż 80% składki opłacana jest z Funduszu Kościelnego. Ten za to jest finansowy z budżetu państwa. Oznacza to, że 4/5 składki opłacają pozostali ludzie. Już kilka lat temu pojawiła się propozycja, żeby Fundusz Kościelny zlikwidować, jednak wciąż nie doszło to do skutku. Jest to bardzo kontrowersyjny temat, ponieważ nie dość, że składkę opłacają obywatele, to księża są w zdecydowanie lepszej sytuacji emerytalnej niż przeciętny człowiek. Otrzymują oni nie tylko emeryturę z ZUSu, ale również kościelną. Dodajmy do tego fakt, że księża najczęściej nie płacą za mieszkania i widzimy dlaczego dla wielu ludzi wydaje się to niesprawiedliwe.

Podobne wiadomości

Popularne tematy