piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaBlisko 550 ukraińskich dzieci zginęło w ciągu 18 miesięcy wojny

Blisko 550 ukraińskich dzieci zginęło w ciągu 18 miesięcy wojny

W ciągu 18 miesięcy wojny zginęło ponad 540 dzieci – informuje międzynarodowa organizacja humanitarna Save the Children, potępiając fakt, że liczba ofiar wśród dzieci w rozdartym wojną kraju wzrosła o 7% w ciągu lata, w wyniku wzrostu liczby ataków powietrznych i dronów.

Tragiczne skutki wojny

Zaledwie nieco mniej niż 550 dzieci zginęło na Ukrainie od początku wojny, która rozpoczęła się po inwazji Rosji 24 lutego 2022 roku – informuje Save the Children. Międzynarodowa organizacja humanitarna działająca na rzecz pomocy dzieciom i ochrony ich praw działa na Ukrainie od 2014 roku, dostarczając pomoc humanitarną dzieciom i ich rodzinom dotkniętym działaniami wojennymi.

Zwiększenie liczby ofiar wśród dzieci

W ostatnim oświadczeniu organizacja charytatywna wyraziła ubolewanie nad tym, że liczba ofiar wśród dzieci w kraju wzrosła o ponad 7% od maja do sierpnia w porównaniu z czterema poprzednimi miesiącami, a liczba ataków powietrznych i dronów potroiła się. Od maja 2023 roku, według danych ONZ, łącznie 148 dzieci zostało zabitych lub rannych na Ukrainie, co zwiększa liczbę ofiar wśród dzieci od eskalacji wojny 24 lutego ubiegłego roku do ponad 1 700.

Apel o ochronę cywilów

Dyrektor ds. Adwokatury Save the Children na Ukrainie, Amjad Yamin, potępił fakt, że “osiemnaście miesięcy pełnowymiarowej wojny” nie przynosi ulgi w niebezpiecznych okolicznościach, w jakich żyją dzieci i rodziny. “Byliśmy świadkami licznych ataków na obszary zamieszkane, które pozbawiły życia dzieci i ich rodziców, pozostawiając setki osób rannych lub w głębokim szoku, niszcząc domy i pogrążając tysiące rodzin w niepewności.”

Życie niewinnych małych istot

Organizacja podała kilka wstrząsających relacji na ten temat. Tylko w ostatnim tygodniu, 19 sierpnia, sześcioletnia dziewczynka była jednym z siedmiu zabitych i 180 rannych w ataku w północnym mieście Czernihów. W regionie Chersoń 13 sierpnia rodzina czteroosobowa została zabita przez ostrzał, w tym 23-dniowe niemowlę i 12-letni chłopiec.

Dzień Niepodległości Ukrainy oznacza 18 miesięcy wojny

Codziennie Ukraina jest w centrum modlitw i apeli papieża Franciszka. Dzisiaj, 24 sierpnia, jest dniem, w którym kraj ten obchodzi swój Dzień Niepodległości, który w tym roku został przyćmiony przez 18-miesięczną rocznicę rozpoczęcia krwawej wojny.

Podobne wiadomości

Popularne tematy