Po odrzuceniu propozycji “Głosu do Parlamentu” 14 października, biskupi australijscy uważają, że wynik tego przełomowego referendum powinien otworzyć nową erę pojednania z rdzennymi mieszkańcami Australii.
Odrzucenie “Głosu do Parlamentu”
Mimo przytłaczającego odrzucenia propozycji wprowadzenia “Głosu” rdzennych mieszkańców Australii i Wysp Torres Strait do australijskiej konstytucji, kraj ten musi znaleźć sposób na rozwiązanie nierówności, które wielu z nich doświadcza. Po intensywnej kampanii referendalnej, 14 października wszystkie sześć stanów australijskich głosowało przeciwko zmianie konstytucji, która miałaby uznać rdzennych mieszkańców i stworzyć doradcze ciało o nazwie “Głos do Parlamentu”.
Oświadczenie z Uluru
Poprawka została zaproponowana w 2017 roku w “Oświadczeniu z Uluru”, dokumencie stworzonym przez przywódców rdzennych mieszkańców, mającym na celu “upoważnienie” rdzennych mieszkańców Australii i Wysp Torres Strait oraz zapewnienie im “słusznego miejsca” w Australii.
Argumenty kampanii referendalnej
Kampania na “tak” twierdziła, że “Głos” mógłby pomóc w walce z tymi nierównościami. Przeciwnicy argumentowali, że proponowana poprawka jest “dzieląca”. Niektóre rdzenne grupy również sprzeciwiały się “Głosowi”, ale z innych powodów, wzywając do zawarcia wiążącego traktatu między rdzennymi mieszkańcami a rządem australijskim.
Kościół wobec niesprawiedliwości
Kościół katolicki w Australii, który poparł “Oświadczenie z Uluru” z 2017 roku, aktywnie opowiadał się za głosowaniem na “tak”. Biskup Charles Gauci z Darwin, przewodniczący Komisji Biskupów Australii ds. Stosunków z Rdzennymi Mieszkańcami Australii i Wysp Torres Strait, podkreślił, że mimo że propozycja “Głosu” nie została poparta przez większość Australijczyków, “to nie oznacza, że nie powinniśmy nic robić”.
Zobowiązanie Kościoła wobec rdzennych mieszkańców
Biskup Gauci przyznał, że australijski Kościół katolicki nie zawsze był wierny swoim ideałom, ale w ostatnich czasach stał się “siłą napędową pozytywnych zmian” dla rdzennych mieszkańców Australii. Wezwał do podwojenia wysiłków na rzecz zmniejszenia trwających nierówności i pojednania.