sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaAustralijscy Biskupi odwiedzają Ukrainę

Australijscy Biskupi odwiedzają Ukrainę

W obliczu trwającej wojny w Ukrainie, australijscy biskupi podjęli decyzję o duszpasterskiej wizycie w miastach takich jak Lwów, Kijów, Irpin i Bucha. Ich celem było okazanie wsparcia cierpiącemu narodowi Ukrainy oraz zrozumienie, gdzie pomoc humanitarna jest najbardziej potrzebna.

Solidarność z narodem ukraińskim

Według informacji zamieszczonych na blogu medialnym Konferencji Biskupów Australijskich (ACBC), delegacja odbyła wizytę w ukraińskich miastach od 8 do 11 sierpnia, wyrażając w ten sposób solidarność z ludźmi tego kraju. W skład delegacji wchodzili m.in. arcybiskup Peter A. Comensoli z Melbourne oraz arcybiskup Julian Porteous z Hobart.

Spotkania z liderami kościelnymi i cywilnymi

Podczas wizyty delegacja spotkała się z liderami kościelnymi, rodzinami, przywódcami cywilnymi oraz żołnierzami. “Była to ważna okazja, by na własne oczy zobaczyć ludzkie doświadczenie tej trwającej wojny i dowiedzieć się od liderów kościelnych oraz cywilów, gdzie przyszłe wsparcie humanitarne mógłby być najlepiej skierowane,” powiedziało oświadczenie ACBC.

Wsparcie dla Ukrainy

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, biskupi australijscy zachęcali katolickie diecezje, eparchie, parafie, szkoły i inne instytucje do skupienia wsparcia na najbardziej potrzebujących w Ukrainie. W zeszłym roku, podczas Adwentu, udało się zebrać setki tysięcy dolarów na rzecz tego kraju.

Osobiste doświadczenia i refleksje

Arcybiskup Comensoli zwrócił uwagę na różnicę między obserwowaniem tragedii z daleka a widzeniem jej na własne oczy. Podkreślił również, jak ważne było dla nich, by przekazać ludziom Ukrainy wsparcie w modlitwie i solidarności.

Znaczenie wsparcia duchowego

Arcybiskup Porteous był poruszony bliskością duchowieństwa kraju z ich wiernymi. W Lwowie australijscy biskupi spotkali się z burmistrzem Andrijem Sadovyim oraz odwiedzili centrum rehabilitacji “Unbroken”, gdzie rozmawiali z lekarzami, rannymi żołnierzami i ich rodzinami.

Ochrona Katedry Zmartwychwstania w Kijowie

W Kijowie delegacja spotkała się z biskupem Andrijem Khimyakiem w Katedrze Zmartwychwstania, która stała się ważnym centrum zarówno dla życia sakramentalnego, jak i duszpasterskiego.

Miasta dotknięte terrorem

W okolicach Kijowa znajdują się miasta Irpin i Bucha, które doświadczyły ogromnych zniszczeń i strat w ludziach. Delegacja odwiedziła cmentarz dla poległych żołnierzy oraz miejsce masowego grobu dla cywilów.

Podsumowanie wizyty

Raport z podróży opublikowany na blogu medialnym ACBC podkreśla, że choć wizyta w Ukrainie była krótka, potwierdziła braterskie zobowiązanie Kościoła w Australii do wsparcia ludzi Ukrainy.

Podobne wiadomości

Popularne tematy