czwartek, 6 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaArcybiskup Gallagher przypomina o odważnej pracy Papieża Franciszka na rzecz pokoju

Arcybiskup Gallagher przypomina o odważnej pracy Papieża Franciszka na rzecz pokoju

Arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz Watykanu ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi, podczas prezentacji nowej książki zatytułowanej “Ukrainian Lessons”, podkreślił wysiłki Papieża Franciszka na rzecz promowania pokoju, szczególnie na Ukrainie.

Podczas prezentacji książki “Lezioni ucraine” (Ukrainian Lessons) wydanej przez włoski przegląd geopolityki, Limes, Arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi, zilustrował “stanowisko przyjęte przez Ojca Świętego wobec wojny na Ukrainie i interpretację nadaną jego słowom i gestom”.

Zauważył, że “niezaprzeczalne jest, i należy to uczciwie przyznać, że ‘reakcja Ukraińców na oświadczenia Papieża Franciszka odzwierciedla głębokie rozczarowanie'”. Wyraziły to zarówno władze rządowe Ukrainy, jak i różni przedstawiciele religijni lokalnych kościołów i wspólnot kościelnych, w niektórych przypadkach nawet niedawno. Reakcja na publiczne słowa i gesty Papieża i ich interpretacja mogą być słusznie podane z wolnością i dyskrecją.

Pragnienie dialogu i pokoju

Jednakże, Arcybiskup zwrócił uwagę, że “interpretowanie ich jako ‘aktów pustego pacyfizmu’ i wyrażeń ‘teatralnego gatunku ‘pobożnego życzenia””, nie oddaje sprawiedliwości wizji i intencjom Ojca Świętego, który nie chce się pogodzić z wojną i uparcie wierzy w pokój, zachęcając wszystkich do bycia jego twórczymi i odważnymi tkaczami i rzemieślnikami.

Dodał, że “to, co motywuje Ojca Świętego, to nic innego jak pragnienie umożliwienia dialogu i pokoju, inspirowane zasadą, że ‘Kościół nie powinien używać języka polityki, ale języka Jezusa'”.

Stwierdził, że wszyscy powinni uznać, że “gesty i słowa Ojca Świętego nie są wyrazem zwykłej ‘retoryki pokoju’, ale silnej i odważnej ‘proroctwa pokoju’, które kwestionują rzeczywistość wojny i jej rzekomą nieuchronność”.

Solidarność i chrześcijańska bliskość

Arcybiskup Gallagher przypomniał, że Nuncjusz Apostolski pozostał w stolicy Ukrainy, podczas gdy inne ambasady przeniosły się do Lwowa, jako sposób na pokazanie “konkretnej chrześcijańskiej bliskości do ludu męczeńskiego i na promowanie pokoju”.

W tym sensie, “również godne uwagi jest zaangażowanie lokalnego Kościoła katolickiego, zarówno obrządku łacińskiego, jak i wschodniego, a także różnych katolickich organizacji charytatywnych, szczególnie w sferze humanitarnej, nie zapominając o licznych misjach przeprowadzonych na Ukrainie przez Kardynała Konrada Krajewskiego, jałmużnika Jego Świątobliwości”, zauważył.

Nazywając te wysiłki “objęciem miłości”, Arcybiskup Gallagher powiedział, że Papież “objął naród ukraiński, nie pozostawiając go samemu w cierpieniu i tragedii, które doświadcza”.

To przypomina o “obowiązku, jaki wszyscy mamy wobec prawdy….(i) wspólnej odpowiedzialności za promowanie wszystkiego, co mogłoby pomóc w pozytywnym zwrocie obecnej tragedii”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy